The AE590PNB153MSH is a shielded wirewound inductor from Coilcraft with a ferrite core material and 20% tolerance. It features a maximum DC current of 3.5A and a minimum self-resonant frequency of 12.6MHz. The inductor measures 12.3mm in length and 6.4mm in height. It operates within a temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 15uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 3.5A |
| Maximum Saturation Current | 6.54A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.0342Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 12.6MHz |
| Product Length | 12.3mm |
| Height | 6.4mm |
| Product Depth | 12.3mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |