This shielded ferrite wirewound inductor has a nominal inductance of 12uH with a tolerance of 20%. It can handle a maximum DC current of 3.5A and has a maximum DC resistance of 0.062 ohms. The inductor's self-resonant frequency is at least 12MHz. It is designed to operate over a temperature range of -55C to 105C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 12uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 3.5A |
| Maximum Saturation Current | 9.74(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.062Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 12MHz |
| Product Length | 12.3mm |
| Height | 8.05mm |
| Product Depth | 12.3mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |