This 0603 ceramic core inductor features a wirewound construction and unshielded protection style. It has an inductance of 0.023uH with a tolerance of 2%. The inductor's maximum DC current is 0.56A and maximum DC resistance is 0.195 ohms. The minimum quality factor is 36 and minimum self resonant frequency is 2400MHz. Operating temperature range is from -65 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.023uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.56A |
| Max DC Resistance | 0.195Ohm |
| Minimum Quality Factor | 36 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.83mm |
| Height | 0.86mm |
| Product Depth | 1.17mm |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |