The AS376RAA151FSN is a 0.15uH wirewound RF chip inductor from Coilcraft. It features a ceramic core and unshielded protection style. The inductor has a tolerance of 1% and a maximum DC current of 0.72A. It measures 3.56mm in length, 1.52mm in height, and 2.16mm in depth. The AS376RAA151FSN operates over a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.15uH |
| Tolerance | 1% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.72A |
| Max DC Resistance | 0.31Ohm |
| Minimum Quality Factor | 53 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 920MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.56mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 2.16mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |