The B0434-A is a planar wirewound inductor from Coilcraft with an inductance of 2uH and a tolerance of 10%. It can handle a maximum DC current of 30A and a maximum saturation current of 38A typ. The inductor has a maximum DC resistance of 0.0019/1.45 and is available in a through-hole package. It operates over a temperature range of -40C to 85C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Planar |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 2uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 10KHz |
| Maximum DC Current | 30A |
| Maximum Saturation Current | 38(Typ)A |
| Max DC Resistance | 0.0019/1.45Ohm |
| Lead Style | Solder Lug |
| Product Length | 20.57mm |
| Product Depth | 23.37mm |
| Height | 8.51mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |