
The B07TGLB is a 22nH fixed inductor from Coilcraft, featuring a core material of air and a Q factor of 102. It has a maximum DC current rating of 4A and operates within a temperature range of -40°C to 125°C. The inductor is available in a tape and reel packaging with 30 units per package, and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Coilcraft B07TGLB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Core Material | Air |
| Height | 3.15mm |
| Inductance | 22nH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 6.86mm |
| Max DC Current | 4A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 102 |
| Self Resonant Frequency | 2.1GHz |
| Series | BXXT |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 150MHz |
| Tolerance | 2% |
| Width | 4.45mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Coilcraft B07TGLB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.