
The B07TJLB is a surface mount inductor from Coilcraft with a core material of air and a maximum operating temperature of 125°C. It has a package quantity of 30 units per reel and is packaged in tape and reel. The inductor has a maximum DC current rating of 4A and a self resonant frequency of 2.1GHz. It is not RoHS compliant and contains lead. The inductor measures 3.15mm in height, 4.45mm in width, and 6.86mm in length.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Coilcraft B07TJLB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Core Material | Air |
| Height | 3.15mm |
| Inductance | 22nH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 6.86mm |
| Max DC Current | 4A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 102 |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 2.1GHz |
| Series | BXXT |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 150MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 4.45mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Coilcraft B07TJLB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
