
Inductor Kits & Accessories Power Inductor Kit 1-1000 uH Values
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Lead Free | Contains Lead |
| Max DC Current | 4.2A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 1008PS |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |
