
The LPS40xx inductor from Coilcraft is a surface mount component with a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C. It has a maximum DC current rating of 5.3A and a tolerance of 30%. The inductor is packaged in bulk and is not compliant with Reach SVHC regulations. It is part of the LPS40xx series and is terminated for surface mount technology.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Coilcraft C401 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Lead Free | Contains Lead |
| Max DC Current | 5.3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | LPS40xx |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 30% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Coilcraft C401 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
