
The XFL4020 series inductor from Coilcraft is a surface-mount device with a maximum DC current rating of 5.4A. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C. The inductor is available in bulk packaging and is not compliant with Reach SVHC regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Lead Free | Contains Lead |
| Max DC Current | 5.4A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | XFL4020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| RoHS | Compliant |
