
The Coilcraft PFL4514 and PFL4517 inductors are available in bulk packaging and feature a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C. They have a maximum DC current rating of 6.5A and a 20% tolerance. These inductors are suitable for use in lead-free applications, although they do contain lead. The termination type is SMD/SMT.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Lead Free | Contains Lead |
| Max DC Current | 6.5A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | PFL4514, PFL4517 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| RoHS | Compliant |
