Inductor Power Unshielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 0.5A 1.27Ohm DCR Automotive T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Core Material | Ferrite |
| Height | 2.92mm |
| Inductance | 100uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 6.6mm |
| Max DC Current | 500mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 500mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 310mA |
| Self Resonant Frequency | 9MHz |
| Series | DO1608C |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 4.45mm |
| RoHS | Compliant |