
The DO1608C-152MLC is a surface mount ferrite inductor with a nominal inductance of 1.5uH and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is RoHS compliant and has a maximum DC current of 2.65A. It is packaged in a tape and reel format and has a self-resonant frequency of 115MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Core Material | Ferrite |
| Height | 2.92mm |
| Inductance | 1.5uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 6.6mm |
| Max DC Current | 2.65A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 2.65A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 2.6A |
| Self Resonant Frequency | 115MHz |
| Series | DO1608C |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 4.45mm |
| RoHS | Compliant |