
The DO1608C-154MLB is a surface mount fixed inductor with a ferrite core material, 150uH inductance, and 20% tolerance. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is compliant with RoHS regulations. The inductor has a maximum DC current rating of 390mA and a saturation current of 270mA. It is available in a 2618 package quantity of 30, packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Core Material | Ferrite |
| Height | 2.92mm |
| Inductance | 150uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 6.6mm |
| Max DC Current | 390mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 390mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 270mA |
| Self Resonant Frequency | 6MHz |
| Series | DO1608C |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 4.45mm |
| RoHS | Compliant |