The DO1608C-223MSB is a 22uH wirewound inductor with a ferrite core and unshielded protection style. It has a maximum DC current rating of 0.95A and a maximum DC resistance of 0.37 ohms. The inductor measures 6.6mm in length, 4.45mm in depth, and 2.92mm in height. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 22uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.95A |
| Maximum Saturation Current | 0.7(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 10% |
| Max DC Resistance | 0.37Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 20M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |