
The DO1608C-272MLB is a surface mount ferrite inductor with an inductance of 2.7uH and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is RoHS compliant and has a maximum DC current of 2.45A. It is packaged in cut tape and has a self resonant frequency of 75MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Coilcraft DO1608C-272MLB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Core Material | Ferrite |
| Height | 2.92mm |
| Inductance | 2.7uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 6.6mm |
| Max DC Current | 2.45A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 2.45A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 2.1A |
| Self Resonant Frequency | 75MHz |
| Series | DO1608C |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 4.45mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Coilcraft DO1608C-272MLB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
