The DO1608C-333MSB is a 33uH wirewound inductor with a ferrite core, offering a 20% tolerance. It has a maximum DC current of 0.8A and a maximum saturation current of 0.58A (typical). The inductance decreases by 10% at the maximum saturation current. The inductor has a minimum self-resonant frequency of 15MHz (typical) and a maximum DC resistance of 0.51 ohms. It measures 6.6mm in length, 2.92mm in height, and 4.45mm in depth. The operating temperature range is from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 33uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.8A |
| Maximum Saturation Current | 0.58(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 10% |
| Max DC Resistance | 0.51Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 15M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |