The DO1608C-473KLB is a 47uH ferrite wirewound inductor with a 10% tolerance. It has a maximum DC current rating of 0.7A and a maximum DC resistance of 0.64 ohms. The inductor is designed to operate over a temperature range of -40 to 85°C. It is a surface mount component with a product length of 6.6mm, height of 2.92mm, and product depth of 4.45mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 47uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.7A |
| Maximum Saturation Current | 0.5(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 10% |
| Max DC Resistance | 0.64Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 14M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |