The DO1608C-474MSC is a ferrite wirewound inductor with a nominal inductance of 470uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.26A and a maximum saturation current of 0.16A typ. The inductor's self-resonant frequency is a minimum of 4M Hz typ. It is designed for surface mount applications and has a product length of 6.6mm, a height of 2.92mm, and a product depth of 4.45mm. The inductor operates over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 470uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.26A |
| Maximum Saturation Current | 0.16(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 10% |
| Max DC Resistance | 5.06Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 4M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |