The DO1608C-683MLC is a surface mount ferrite inductor from Coilcraft with a 68uH inductance value and 20% tolerance. It has a maximum DC current rating of 600mA and operates over a temperature range of -40°C to 85°C. This inductor is packaged in a tape and reel format and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Core Material | Ferrite |
| Height | 2.92mm |
| Inductance | 68uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 6.6mm |
| Max DC Current | 600mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 0.86R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 11MHz |
| Series | DO1608C |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 4.45mm |
| RoHS | Compliant |