The DO1608C-684MLB is a ferrite inductor with an inductance of 680uH and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is designed for surface mount applications and is packaged in a 2618 form factor. It is RoHS compliant and has a maximum DC current of 190mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Core Material | Ferrite |
| Height | 2.92mm |
| Inductance | 680uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 6.6mm |
| Max DC Current | 190mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 190mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 140mA |
| Self Resonant Frequency | 3MHz |
| Series | DO1608C |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 4.45mm |
| RoHS | Compliant |