
The DO1608C-822MLB is a surface mount ferrite inductor with an inductance of 8.2uH and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a maximum DC current of 1.55A. The inductor is packaged in a SMD/SMT case and is RoHS compliant. It is available on cut tape and is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Core Material | Ferrite |
| Height | 2.92mm |
| Inductance | 8.2uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 6.6mm |
| Max DC Current | 1.55A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 1.55A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 1.15A |
| Self Resonant Frequency | 40MHz |
| Series | DO1608C |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 4.45mm |
| RoHS | Compliant |