The DO1813H-153MTD is a 15.3uH ferrite wirewound inductor from Coilcraft. It has a tolerance of 20% and a maximum DC current of 1.2A. The inductor's maximum DC resistance is 0.17 ohms. It operates over a temperature range of -40 to 85C. This inductor is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 15.3uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.2A |
| Maximum Saturation Current | 1.5(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.17Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 30M(Typ)Hz |
| Product Length | 8.89mm |
| Height | 5mm |
| Product Depth | 6.1mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |