The DS1608C-102MTD is a shielded ferrite wirewound inductor from Coilcraft. It features a 1uH inductance with a 20% tolerance and a maximum DC current of 1.4A. The inductor has a maximum DC resistance of 0.04 ohms and a minimum quality factor of 30. It measures 6.6mm in length, 2.92mm in height, and 4.45mm in depth. The operating temperature range is -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.4(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 1.4(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.04Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 250M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |