Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 40Q-Factor Ferrite 0.13A 0.48Ohm DCR T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Core Material | Ferrite |
| Height | 2.92mm |
| Inductance | 100uH |
| Length | 6.6mm |
| Max DC Current | 130mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 40 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 10MHz |
| Series | DS1608 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.005644oz |
| Width | 4.45mm |
| RoHS | Compliant |