The DS1608C-104MSC is a 100uH ferrite shielded wirewound inductor with a 20% tolerance and a maximum DC resistance of 0.48 ohms. It has a minimum quality factor of 40 and a minimum self-resonant frequency of 10 MHz. The inductor is designed for surface mount applications and has a product length of 6.6mm, height of 2.92mm, and product depth of 4.45mm. It operates over a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 100uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.13(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.13(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.48Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 10M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |