The DS1608C-105MSB is a wirewound power inductor from Coilcraft with a type of power inductors and a technology of wirewound. It has a shielded protection style and a ferrite core material. The inductance is 1000uH with a tolerance of 20% and an inductance test frequency of 100KHz. The maximum DC current and maximum saturation current are both 0.045A typ. The inductance decrease percentage at Isat is 30% and the maximum DC resistance is 3.4 ohms. The minimum quality factor is 40 and the minimum self resonant frequency is 2M Hz typ. The product length, height, and product depth are 6.6mm, 2.92mm, and 4.45mm respectively. The inductor operates between -40°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1000uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.045(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.045(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 3.4Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |