The DS1608C-223MSB is a shielded ferrite wirewound inductor with a 22uH inductance value and 20% tolerance. It has a maximum DC current rating of 0.3A and a maximum DC resistance of 0.11 ohms. The inductor measures 6.6mm in length, 2.92mm in height, and 4.45mm in depth. It operates over a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 22uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.3(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.3(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.11Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 25M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |