The DS1608C-332MSB is a shielded wirewound inductor from Coilcraft with a core material of ferrite and an inductance of 3.3uH. It has a tolerance of 20% and an inductance test frequency of 100KHz. The inductor can handle a maximum DC current of 0.75A and has a maximum DC resistance of 0.055. It operates within a temperature range of -40 to 85C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.75(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.75(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.055Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 120M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |