The DS1608C-472MLD is a ferrite shielded wirewound inductor from Coilcraft. It has a nominal inductance of 4.7uH with a tolerance of 20%. The inductor is designed for surface mount applications and has a maximum DC current rating of 0.58A. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.58(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.58(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.06Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 105M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |