This ferrite shielded wirewound inductor features a 4700uH inductance with a 20% tolerance and a maximum DC current of 0.021A. The inductor has a minimum quality factor of 50 and a minimum self resonant frequency of 1M. It is designed for surface mount applications and has a product length of 6.6mm, height of 2.92mm, and product depth of 4.45mm. The operating temperature range is from -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 4700uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.021(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.021(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 13.9Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |