The DS1608C-684MTB is a wirewound shielded inductor from Coilcraft with a type of power inductance. It features a ferrite core material and a tolerance of 20%. The inductance is 680uH with a maximum DC current of 0.055A and a maximum saturation current of 0.055A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The maximum DC resistance is 2.2 and the minimum quality factor is 40. The minimum self-resonant frequency is 3M with a product length of 6.6mm, height of 2.92mm, and product depth of 4.45mm. The operating temperature range is from -40C to 85C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 680uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.055(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.055(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 2.2Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 3M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |