The DS1608C-685MSC is a ferrite shielded wirewound inductor with a 6800uH inductance and 20% tolerance. It has a maximum DC current of 0.019A and a maximum saturation current of 0.019A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a maximum DC resistance of 25 and a minimum quality factor of 50. It operates between -40°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 6800uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.019(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.019(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 25Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |