The DS1608C-822MSB is a ferrite shielded wirewound inductor from Coilcraft with an inductance of 8.2uH and a tolerance of 20%. It operates at a maximum DC current of 0.47A and a maximum saturation current of 0.47A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a minimum quality factor of 40 and a minimum self-resonant frequency of 42M. It measures 6.6mm in length, 2.92mm in height, and 4.45mm in depth. The operating temperature range is from -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 8.2uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.47(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.47(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.07Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 42M(Typ)Hz |
| Product Length | 6.6mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 4.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |