
The DT1608C-223MLC is a shielded fixed inductor from Coilcraft with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a DC current rating of 500mA and a DC resistance of 160mR. The inductor is packaged in a 2618 shielded package and is RoHS compliant. It has a self resonant frequency of 25MHz and a tolerance of 20%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| DC Current | 500mA |
| DC Resistance (DCR) | 160mR |
| Depth | 4.45mm |
| Inductance | 22uH |
| Length | 6.6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 0.16R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 25MHz |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| RoHS | Compliant |