The DT1608C-223MTC is a surface mount wirewound inductor from Coilcraft with a product length of 6.6mm and a product height of 2.92mm. It features a shielded design with a ferrite core and a tolerance of 20%. The inductor has a minimum self resonant frequency of 25MHz and a maximum DC resistance of 0.16Ohm. It operates between -40C and 85C and can handle a maximum DC current of 0.5A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Coilcraft DT1608C-223MTC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Product Length (mm) | 6.6 |
| Product Depth (mm) | 4.45 |
| Product Height (mm) | 2.92 |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Weight (g) | 0.136 to 0.157 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 22uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.16Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 25M(Typ)Hz |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 02113 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Coilcraft DT1608C-223MTC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.