The DT1608C-224MTC is a shielded wirewound inductor with a 220uH inductance value and 20% tolerance. It has a minimum self-resonant frequency of 7MHz and a maximum DC resistance of 2.25 ohms. This surface mount inductor is designed for use in power applications and has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Product Length (mm) | 6.6 |
| Product Depth (mm) | 4.45 |
| Product Height (mm) | 2.92 |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Weight (g) | 0.136 to 0.157 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 220uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.17A |
| Max DC Resistance | 2.25Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 7M(Typ)Hz |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 02113 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |