Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Coilcraft DT1608C-332MTC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Product Length (mm) | 6.6 |
| Product Depth (mm) | 4.45 |
| Product Height (mm) | 2.92 |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Weight (g) | 0.136 to 0.157 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.2A |
| Max DC Resistance | 0.08Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 70M(Typ)Hz |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 02113 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Coilcraft DT1608C-332MTC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.