This is a surface mount wirewound inductor with a shielded design and ferrite core. It has a product length of 6.6mm, depth of 4.45mm, and height of 2.92mm. The inductance is 680uH with a tolerance of 20%. The inductor is rated for a maximum DC current of 0.12A and has a maximum DC resistance of 4.55R. The minimum self resonant frequency is 3.5MHz. The operating temperature range is -40 to 85C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Product Length (mm) | 6.6 |
| Product Depth (mm) | 4.45 |
| Product Height (mm) | 2.92 |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Weight (g) | 0.136 to 0.157 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 680uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.12A |
| Max DC Resistance | 4.55Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 3.5M(Typ)Hz |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 02113 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |