The HP5-1200TB is a fixed inductor from Coilcraft with a wirewound construction and ferrite core material. It has an inductance of 76.8uH and a tolerance of 25%. The inductor is designed for surface mount applications and has a maximum DC current of 2.25A. It operates over a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 76.8uH |
| Tolerance | 25% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 2.25A |
| Max DC Resistance | 0.045Ohm |
| Product Length | 20.57mm |
| Height | 10.8mm |
| Product Depth | 29.15mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |