The HPH5-0083TD is a 12uH wirewound ferrite power inductor with a tolerance of 15%. It has a maximum DC current rating of 1.95A and a maximum DC resistance of 0.07 ohms. The inductor measures 20.57mm in length, 10.8mm in height, and 29.15mm in depth. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 12uH |
| Tolerance | 15% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.95A |
| Maximum Saturation Current | 1.9(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.07Ohm |
| Product Length | 20.57mm |
| Height | 10.8mm |
| Product Depth | 29.15mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |