Inductor Power Wirewound 173uH 25% 100KHz Ferrite 1.95A 0.07Ohm DCR T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 173uH |
| Tolerance | 25% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.95A |
| Max DC Resistance | 0.07Ohm |
| Product Length | 20.57mm |
| Height | 10.8mm |
| Product Depth | 29.15mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |