Coilcraft LPD3015-152MLB technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 102mR |
| Height | 1.4mm |
| Inductance | 1.5uH |
| Inductance - Parallel | 1.5uH |
| Inductance - Series | 6uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 3mm |
| Max DC Current | 1.2A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 0.102R |
| RMS Current (Irms) | 860mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 140MHz |
| Series | LPD3015 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Width | 3mm |