The LPD3015-152MRC is a shielded ferrite wirewound inductor from Coilcraft. It has a nominal inductance of 1.5uH with a 20% tolerance. The inductor is designed for surface mount applications and has a maximum DC current rating of 1.2A. The typical temperature rise is 40°C, and the operating temperature range is -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft LPD3015-152MRC technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1.5uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.2A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 1.8A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.204Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 140M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.08mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.08mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |