The LPD3015-182MRB is a ferrite inductor with a parallel inductance of 1.8uH and a DC resistance of 273mR. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is packaged in a surface mount package and is RoHS compliant. It is designed for use in a variety of applications, including power supplies and filtering circuits.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft LPD3015-182MRB technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 273mR |
| Height | 1.4mm |
| Inductance - Parallel | 1.8uH |
| Length | 3mm |
| Max DC Current | 1.6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 1.1A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LPD3015 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Width | 3mm |