The LPD3015-182MRD is a shielded wirewound inductor from Coilcraft. It has a ferrite core and a maximum inductance of 1.8uH with a tolerance of 20%. The inductor can handle a maximum DC current of 1.1A and a typical temperature rise of 40C. It measures 3.08mm in length, 1.5mm in height, and 3.08mm in depth. The inductor operates between -40C and 85C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft LPD3015-182MRD technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1.8uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.1A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 1.6A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.273Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 135M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.08mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.08mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |