The LPD3015-332MLD is a shielded wirewound ferrite inductor with a 3.3uH inductance rating and 20% tolerance. It has a maximum DC current of 0.94A and a typical temperature rise of 40°C. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 1212. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft LPD3015-332MLD technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.94A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 1.2A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.337Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 90M(Typ)Hz |
| Case Size | 1212 |
| Product Length | 3.08mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.08mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |