Coilcraft LPD3015-333MRB technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 2.84R |
| Height | 1.4mm |
| Inductance - Parallel | 33uH |
| Length | 3mm |
| Max DC Current | 360mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 320mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LPD3015 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Width | 3mm |