The LPD3015-333MRD is a shielded wirewound inductor from Coilcraft. It features a ferrite core and a 33uH inductance value with a 20% tolerance. The inductor is designed for surface mount applications and has a maximum DC current rating of 0.32A. The inductor's typical temperature rise is 40 degrees Celsius, and it has a maximum saturation current of 0.36A. The inductor's inductance decreases by 30% at its maximum saturation current. The inductor's minimum self-resonant frequency is 23 MHz, and it has a maximum DC resistance of 2.84 ohms. The inductor is available for use in applications from -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft LPD3015-333MRD technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 33uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.32A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 0.36A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 2.84Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 23M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.08mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.08mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |