The LPD3015-561MRB is a ferrite inductor with a parallel inductance of 560nH and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is designed for surface mount applications and has a DC resistance of 79mR. It is available in a package quantity of 1 and is packaged in cut tape. The LPD3015-561MRB is RoHS compliant and does not contain any substances of very high concern.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft LPD3015-561MRB technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 79mR |
| Height | 1.4mm |
| Inductance - Parallel | 560nH |
| Length | 3mm |
| Max DC Current | 2.8A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 1.94A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LPD3015 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Width | 3mm |